Obecnie wiele osób chcąc nieco zaoszczędzić, decyduje się na zakup używanego sprzętu – na przykład laptopów czy komputerów. Jednak zakup urządzenia od osoby prywatnej wiąże się z ryzykiem, że będzie ono uszkodzone lub niesprawne. Co więcej, samodzielne szukanie dobrego, używanego komputera może być trudne i pochłania dużo czasu. Na szczęście jest na to rozwiązanie – laptopy poleasingowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Na co koniecznie powinno się zwrócić uwagę?
Skąd się biorą poleasingowe laptopy?
Leasing to nic innego jak możliwość okresowego wypożyczenia i korzystania z urządzenia w zamian za uiszczenie, najczęściej comiesięcznej, opłaty. Po zakończonym leasingu można zdecydować się na zakup laptopa czy komputera, przy czym jego cena będzie zdecydowanie bardziej opłacalna. Niemniej nie każdy kończy leasing kupnem i niekiedy sprzęt jest oddawany do firmy lub wymieniany na nowszy model. A co dzieje się z używanymi urządzeniami, gdy leasing się skończy? Przeważnie trafiają one na sprzedaż i są dostępne dla każdego. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie ze względu na liczne zalety.
Dla kogo laptop poleasingowy będzie najlepszym rozwiązaniem?
Na laptopy poleasingowe decydują się najczęściej osoby, które poszukują dobrego, wysokiej jakości sprzętu, jednak nie chcą przepłacać. Firmy sprzedające poleasingowe komputery zwykle mają w ofercie dużo urządzeń, dzięki czemu każdy dopasuje najlepszy model, biorąc pod uwagę swoje wymagania i docelowe przeznaczenie sprzętu.
Czy warto zdecydować się na sprzęt poleasingowy?
Sprzęt poleasingowy stanowi doskonałą alternatywę dla zakupu nowych urządzeń. Przede wszystkim można kupić laptop czy komputer w nowej, znacznie korzystniejszej cenie. Nierzadko koszt poleasingowego urządzenia sięga zaledwie 1/3 jego ceny rynkowej. Co więcej, wprawdzie komputery poleasingowe były używane, jednak okres ten nie jest długi – zazwyczaj są to maksymalnie 3 lata.
Warto pamiętać, że urządzenia które trafiły do firmy, są gruntownie sprawdzane, a w razie potrzeby również serwisowane, dzięki temu można mieć pewność, że komputer czy laptop będzie niemal jak nowy i posłuży jeszcze długie lata. Co więcej, najlepsze firmy zapewniają gwarancję na zakupionym urządzeniu, dzięki czemu nawet w razie usterki będzie ono serwisowane.
Jak wybrać najlepsze laptopy poleasingowe?
Na pierwszym miejscu powinno się zwrócić uwagę na specyfikację sprzętu. Dobrze, jeżeli komputer ma wgrany legalny i licencjonowany system operacyjny, dzięki czemu nie ma już potrzeby kupowania go osobno. Przy wybieraniu konkretnego urządzenia w sklepie warto ocenić również jego wygląd zewnętrzny – czy posiada jakieś widoczne zarysowania lub uszkodzenia oraz w jakim stanie jest ekran i klawiatura.
Dużo więcej o urządzeniu powie również jego klasa. Dzięki niej można dowiedzieć się jak długo oraz jak intensywnie był używany komputer podczas leasingu. Zasadniczo wyróżnia się trzy klasy urządzeń poleasingowych. Sprzęt klasy A to laptopy i komputery najwyższej jakości. Zazwyczaj noszą one niemal niezauważalne ślady użytkowania oraz zostały dokładnie przetestowane pod kątem technicznym. Urządzenia są zadbane i niewiele różnią się od nowych laptopów. Nieco bardziej widoczne ślady użytkowania noszą laptopy klasy B. Na ich powierzchni znajdują się zazwyczaj rysy, przetarcia, a niekiedy również pęknięcia, jednak w dalszym ciągu sprzęt jest w pełni sprawny i gotowy do pracy. Po komputerze klasy C już widocznie widać, że był używany, jednak dzięki temu można kupić go w zdecydowanie niższej cenie.