Większość przedsiębiorstw stale poszukuje nowych źródeł finansowania m.in. sprzętu IT, dzięki którym możliwy jest stały rozwój. Jednym z najczęściej wybieranych jest obecnie leasing, dzięki któremu można korzystać z różnego typu maszyn i urządzeń, na których zakup trzeba by wyłożyć jednorazowo znaczące sumy pieniędzy. Czym charakteryzuje się leasing?
Co można wziąć w leasing?
Leasing dla firm można podzielić na finansowy oraz operacyjny. W pierwszym przypadku dochodzi niejako do zakupu na raty, bowiem przedmiot leasingu, po okresie obowiązywania umowy, staje się własnością leasingodawcy. Tymczasem w drugi przypadek można porównać do dzierżawy, gdyż po okresie umownym przedmiot leasingu wraca do leasingodawcy. Obecnie w leasing można wziąć przede wszystkim samochody, maszyny produkcyjne czy sprzęt komputerowy. Nierzadko przedsiębiorcy decydują się na to, aby przedmiotem leasingu była drukarka, pojazdy specjalistyczne, sprzęt medyczny, a nawet nieruchomości. Oferta leasingu jest dziś bardzo bogata, dlatego też tak chętnie korzystają z niej zarówno te firmy, które działają na rynku od dłuższego czasu, jak i początkujący przedsiębiorcy.
Dlaczego leasing to dobre źródło finansowania?
Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po leasing sprzętu IT, gdyż dzięki niemu można zdywersyfikować źródła finansowania. Ponadto, daje on dostęp do sprzętów czy urządzeń, których zakup pozostaje poza zasięgiem firmy. Warunki umowy leasingu mogą być różne, w zależności od konkretnej oferty, jednak często okazuje się, że jest on znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, niż na przykład kredyt. Z leasingu operacyjnego chętnie korzystają firmy, które lubią częste zmiany, bowiem po okresie obowiązywania umowy mogą swobodnie wymienić dotychczas używany sprzęt na nowy. Leasing operacyjny daje też możliwość przeniesienia ryzyka na właściciela przedmiotu, czyli leasingodawcę. Nie obciąża on bilansu przedsiębiorstwa, bowiem amortyzacja pozostaje po stronie leasingodawcy. Oczywiście, leasing generuje pewne koszty, jednak są one cechą charakterystyczną każdego typu finansowania obcego – także kredytu, pożyczki czy faktoringu.