Porównanie zalet i wad różnych łączy internetowych

Wybór odpowiedniego łącza internetowego może wydawać się być trudnym i skomplikowanym. Istnieje bowiem wiele jego rodzajów, różniących się parametrami, zasięgiem, limitem przesyłu danych a także sposobem instalacji samego łącza. Przed podjęciem decyzji o wyborze łącza internetowego, warto poznać zalety i wady każdego z nich.

Rodzaje połączeń internetowych stacjonarnych

Co kryje się pod pojęciem internet stacjonarny? Jest to stałe łącze domowe, które umożliwia korzystanie z internetu bez limitu danych. Wyróżniamy stacjonarne łącze przewodowe i bezprzewodowe i są to: telefoniczne łącze przewodowe DSL lub ADSL, kablowy internet stacjonarny LAN, światłowód oraz sieć radiowa i satelitarna. Mieszkańcy dużych miast zazwyczaj mają większe i szersze możliwości wyboru aniżeli osoby mieszkające w małych miejscowościach i mają często dostęp do wszystkim wymienionych typów łącza. Na szczęście niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, prawie zawsze możemy zagwarantować sobie stabilny dostęp do internetu.

Światłowód

Internet światłowodowy na Śląsku od Elsat jest uważany obecnie za najszybsze i najbardziej stabilne łącze a także najmniej awaryjne. Tworzą je cienkie przewody z włókna szklanego, które wykorzystując fale świetle, umożliwiają osiągnięcie znacznie większej prędkości i wysyłania i pobierania danych niż pozostałe technologie. Daje możliwość pobierania naprawdę dużych plików a także korzystania z najnowocześniejszych gier online, bez ryzyka o zacinanie czy opóźnienie sygnału. Internet światłowodowy jednak nie jest mobilnym rozwiązaniem. Jest przypisany do konkretnego adresu i wymaga okablowania lokalu.

Internet bezprzewodowy

Internet bezprzewodowy zapewnia dostęp do internetu w niemal każdym miejscu. Zamiast okablowania, nośnikiem danych są fale radiowe, które docierają prawie wszędzie a dane można pobierać i wysyłać niezależnie od lokalizacji. Słabą stroną internetu bezprzewodowego jest natomiast to, że jeśli korzysta z niego równocześnie kilku użytkowników, prędkość internetu spada. Mogą pojawić się zakłócenia, może dojść nawet do zerwania połączenia. Ponadto, zapoznając się ofertami dostawców internetu, należy zwrócić uwagę, czy po przekroczeniu określonego limitu, internet będzie nadal dostępny, choć zazwyczaj z dużo mniejszą prędkością.

Internet satelitarny

Internet satelitarny dostarczany jest tam, gdzie korzystanie z pozostałych łącz jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Działa on w oparciu o system połączeń na orbicie i odbiorniki zainstalowane w lokalu. Domowy modem z routerem jest połączony z anteną satelitarną, która odpowiada za odbieranie sygnału i jego nadawanie. W przypadku tego łącza natomiast może się zdarzyć, że duże zalesienie lub budynki będą zasłaniać talerz satelitarny, a to może wpłynąć negatywnie na stabilność połączenia, podobnie jak panujące warunki atmosferyczne.

You May Also Like

php

Porównanie szybkości różnych wersji PHP

Agencja rekrutacyjna IT