Nowoczesne budownictwo to umiejętność wykreowania jednego rozwiązania, które będzie miało nie jeden, a kilka atutów. To pewnego rodzaju sztuka, w której należy odnaleźć produkty i technologie, które nie zmieniając swojej formy będą sprawdzały się w zmiennych warunkach klimatycznych. To wreszcie zgrabna i opłacalna forma ekonomii, dzięki której utrzymanie domu jest tańsze i mniej kłopotliwe. Jednym z rozwiązań godnie reprezentujących tę grupę są rolety zewnętrzne. Czym się charakteryzują i czy warto je zastosować?
Rolety zewnętrzne, co to jest i jak są zbudowane?
Rolety zewnętrzne są jednym z najbardziej popularnych obecnie rodzajów osłon okiennych. Jest to również jedna z najlepszych obecnie metod izolacji termicznej, akustycznej i świetlnej. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość zastosowania w nowych i starych budynkach, domach jednorodzinnych i blokach mieszkalnych. Rolety zewnętrzne chronią wnętrza pomieszczenia przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, co z kolei wpływa na spowolnienie procesu blaknięcia kolorów lub tapet na ścianach. Dzięki ich zastosowaniu można regulować poziom naświetlenia w pomieszczeniach, jak również wysokość temperatury. Zastosowanie rolet zewnętrznych wraz z inteligentnym alarmem i czujnikami ruchu chroni budynek przed włamaniem.
Rolety zewnętrzne składają się z trzech podstawowych elementów – pancerza, skrzynki i prowadnicy. Poszczególne elementy wykonuje się z wytrzymałego materiału PCV lub aluminium. Dzielą się na:
– nadtynkowe
– podtynkowe
– nadstawne
– nadprożne
Roleta natynkowa, najpopularniejszy typ rolet zewnętrznych
Rolety natynkowe można stosować w nowych budynkach, jak również już tych istniejących od lat. Jest to system, który cieszy się obecnie największą popularnością.

Ich cechą charakterystyczną jest wysoka estetyka i walory wizualne, jak również uniwersalność zastosowań i możliwość przystosowania do praktycznie każdego rodzaju budynku. Montuje się je we wnęce okiennej lub na powierzchni elewacji. Rolety w systemie adaptacyjnym (natynkowym) najczęściej wykonuje się ze specjalne wytłoczonego aluminium. Pancerz rolety wypełniony jest specjalną pianką poliuretanową. Przy wyborze rolet warto zwrócić uwagę na sposób lakierowania profili – najlepiej, aby było to lakierowanie dwuwarstwowe w technologii PU/PA. Dzięki zastosowaniu takiej formy powierzchnia jest odporna na zmienne czynniki atmosferyczne oraz ścieranie.
Duże znaczenie w kwestii walorów wizualnych ma kształt skrzynki, które dzielą się na 3 rodzaje:
– system SKP – półokrągła
– system SKO – okrągła
– ścięta pod kątem 45º – system SK
Rolety natynkowe są wygodne w montażu i bardzo funkcjonalne. Można zastosować w nich dwa rodzaju sterowania:
– ręczne – poprzez przekładnię planetarną, zwijacz na korbkę, linkę lub taśmę,
– elektroniczne (automatyczne) – poprzez włącznik podtynkowy lub nadtynkowy, sterownik lub przekaźnik, pilot jedno lub wielokanałowy bądź nadajnik.
Dużą zaletą tego typu rolet natynkowych jest możliwość montażu moskitiery, która szczególnie przyda się w okresie letnim, chroniąc przed owadami z jednoczesnym zapewnieniem odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Montaż tego rodzaju mechanizmu w żaden sposób nie uszkadza budynku i nie ingeruje w jego strukturę. Rolety natynkowe można dostosować do każdego rodzaju elewacji i wielkości okien, zarówno pod względem wymiarów jak również kolorystyki. Wykazują się one ponadto świetnymi właściwościami akustycznymi i możliwością całkowitego odcięcia światła. Przed zakupem warto sprawdzić czy producent rolet w swoich produktach wykazuje się dbałością o poziom bezpieczeństwa poprzez zastosowanie zamków baskwilowych, regli ręcznych lub automatycznych oraz sprężyn i wieszaków samoblokujących.
Roleta podtynkowa czyli nie ingerujemy w wygląd zewnętrzny domu
Drugim popularnym rodzajem są rolety podtynkowe (do zabudowy). Wykazują się one bardzo dobrymi właściwościami akustycznymi i termicznymi.

Ponadto charakteryzują się świetnymi walorami estetycznymi, ponieważ zgrabnie łączą się z elewacją. Stosuje się je najczęściej w nowych budynkach, jednak w tych nieco starszych instalacja również jest możliwa. Ten rodzaj osłon okiennych to odpowiednie rozwiązanie dla nowoczesnych domów, które nastawione są na energooszczędność. W ich przypadku również istnieje możliwość zastosowania systemu moskitier. Rolety podtynkowe można wkomponować w elewację budynku, dzięki czemu po otwarciu stają się one praktycznie niewidoczne. Ten rodzaj rolet montowany jest w taki sposób, aby nie zasłaniać światła otworu okiennego. Czoło skrzynki rolety w momencie montażu staje się płaszczyzną do podkładu wykończeniowego (klinkier, styropian, wełna lub tynk). Dzięki takiemu rozwiązaniu skrzynka “zrasta” się z elewacją budynku i po wykończeniu jest niewidoczna. W tym przypadku nie ma problemów z późniejszym serwisowaniem, ponieważ dostęp do wszelkich mechanizmów i jest łatwy i swobodny. Montaż nie integruje w konstrukcję drzwi i okien. Wymagane jest jedynie wykonanie wnęki na skrzynie w nadprożu okiennym.
Rolety natynkowe wykonuje się z profili aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową i podobnie jak w przypadku rolet natynkowych, można sterować nimi ręcznie lub automatycznie. Mają one również takie same parametry w kwestii bezpieczeństwa. Ich cechą charakterystyczną jest minimalistyczny i mało rzucający się w oczy wygląd. Można je wkomponować i wręcz zakamuflować w ścianie otaczającej okno. Kolorystykę rolet można dobrać pod indywidualne gusta lub rodzaj zamontowanych już okien – dostępne są standardowe kolory, jak również drewnopodobne.
Ciepło i bezpieczeństwo dzięki roletą zewnętrznym
Dzięki zastosowaniu pianki poliuretanowej, pancerz rolety wykazuje wysoką energooszczędność. Zarówno w przypadku technologii natynkowej i podtynkowej straty energii cieplnej są znacznie zminimalizowane. Rolety zewnętrzne to przede wszystkim komfort, poczucie prywatności i bezpieczeństwo. Ponadto jest to również rodzaj produktu, który utrzymuje swoje walory wizualne pomimo, że zlokalizowany jest na zewnątrz. Rolety wewnętrzne wymagają czyszczenia i prania, a w przypadku tego rodzaju produktów jest to dość kłopotliwe i generujące koszta. Zewnętrzna roleta nie wymaga takich zabiegów, a jej wytrzymały lakier utrzymuje się latami, zachowując jednocześnie świeży kolor bez ryzyka powstania korozji czy odbarwień.

Nowoczesny dom to ergonomiczne, ekonomiczne i trwałe rozwiązania. Obecnie przy budowie takiego domu myśli się perspektywicznie, aby zainwestowane w danym momencie pieniądze przynosiły oszczędności i zwiększały komfort w późniejszym czasie. Jest to bez wątpienia inwestycja warta polecenia, ponieważ przynosi korzyści na wielu płaszczyznach – energooszczędność, komfort akustyczny i termiczny, poczucie prywatności, wygoda oraz bezpieczeństwo. Jest to również element domowej infrastruktury, który stylistycznie niczego nie narzuca – po prostu spełnia swoje funkcje, zapewnia komfort i jednocześnie gustownie wygląda.