Wirtualna Sieć Prywatna (VPN) – niezbędna we współczesnym internecie

Sieć VPN

Twoja VPN przekazuje wszystkie dane z Twojego strumienia internetowego przez swoje serwery, gdzie są one szyfrowane. Możesz być w Polsce i połączyć się z serwerem w Stanach Zjednoczonych. Twój VPN wysyła Twoje dane z Polski do Stanów Zjednoczonych, całkowicie zaszyfrowane. A ponieważ jest on zaszyfrowany, dostawca usług internetowych nie może z niego korzystać, aby dowiedzieć się o odwiedzonych stronach internetowych lub bieżącej lokalizacji. Nie mogą cię też namierzyć tak, jak by chcieli.

Twoje dane są następnie przekierowywane na stronę, którą chcesz odwiedzić za pośrednictwem serwera VPN. Możesz przeglądać dowolny typ strony, aplikacji lub usługi strumieniowej, takiej jak Netflix. Strony te określają następnie, że użytkownik znajduje się w miejscu, w którym znajduje się serwer VPN przetwarzający jego dane, zamiast odkrywać prawdziwą lokalizację urządzenia. Oznacza to, że odbierają one adres IP używanego serwera VPN, a nie Twój. Najlepsze sieci VPN obsługują tysiące serwerów i regularnie aktualizują swoje adresy IP. W ten sposób strony takie jak Netflix nie mają czasu na wpisywanie na czarną listę lub blokowanie adresów IP, które są już używane. Innymi słowy, Twoja aktywność online pozostaje całkowicie prywatna i niewykrywalna.

W jaki sposób VPN może pomóc mi w oglądaniu filmów strumieniowych?

Usługi strumieniowe, takie jak Netflix, wykorzystują adres IP użytkownika w celu określenia jego lokalizacji. Po ustaleniu tych informacji oferują one treści, które są dostępne zgodnie z umowami o nadawaniu w Twoim kraju.

Ale możesz użyć VPN, aby oszukać te usługi transmisji strumieniowej, myśląc, że jesteś w zupełnie innym kraju. W ten sposób uzyskają Państwo dostęp do dodatkowych treści niedostępnych w Polsce. Na przykład, łącząc się z serwerem VPN znajdującym się w USA, można odblokować Netflix US i uzyskać dostęp do katalogu USA.

Czy korzystanie z VPN jest legalne?

W skrócie: tak! W większości krajów można swobodnie korzystać z VPN, choć istnieje kilka wyjątków. Niektóre kraje, takie jak Chiny czy Irak, zakazują swoim rządom używania nierozwiniętych sieci VPN. Oznacza to, że niektórzy dostawcy zgodzili się przestrzegać ustanowionych przez te rządy przepisów dotyczących cenzury i naruszenia prywatności, co czyni ich VPN niewiarygodnymi. Firmy VPN, które zdecydowały się nie stosować do takich przepisów, są z reguły blokowane w tych krajach. W związku z tym nie można uzyskać dostępu do ich stron internetowych ani pobierać ich aplikacji, gdy użytkownik znajduje się na tych terytoriach.

You May Also Like

PAM i MFA

Bezpieczeństwo IT z SEBITU: MFA i PAM

Bezpieczeństwo logowania

bezpieczeństwo w sieci

Hakerzy, kradzieże danych, ostrzeżenia – VPN Cię chroni! 4 podstawowe argumenty